TakingNotes · verimlilik · Zaman Yönetimi

İş Hayatında Not Tutma Teknikleri

Toplantılar ve not tutma telaşlarımız.

Her sene başı şirket tarafından dağıtılan not defterlerine özenerek başlanan ve sonrasında kendimizi yönetilemeyen toplantılarda bambaşka şekiller çizerken bulduğumuz sayfalar veyahut hem laptop’da toplantı hakkında not tutmaya çalışırken bir yandan da gelen acil işleri yada acil olduğunu düşündüğümüz işleri yetiştirme durumları çok tanıdık değil mi? Bu durumlar beyaz yakalının günlük ritüelleri. Bu nedenle düzgün not almak/tutmak çok önem arz ediyor ve bence başlı başına bir meziyet.

Burada izlenmesi gereken bir yol var. Not defteri mi yoksa digital ortam mı? Yapılan bir araştırma gösteriyor ki; Kişilerin laptop üzerinde not almak üzere kullandıkları uygulamalar yerine duyduklarını hemen not defterlerine dökmeleri daha akılda kalıcı olmakla beraber verimliliği arttırıyor.Yazının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

2015 Ocak ayından beri başladığım bullet journal yöntemi bunun için biçilmez kaftan.Ben notlarımı fırsat buldukça digital ortama aktarıp yedek alanlardan ve digital ortamda bu konuda en başı çeken Evernote uygulamasının tüm nimetlerinden yararlananlardanım.Bu tarz uygulamaları içeren yazıma buradan ayrıca ulaşabilirsiniz.

Aşağıda notları nasıl almanız konusunda bir lejand bulunmakta. Bunu not defterinizin kapak içine yazarak ve yapıştırarak her zaman hatırlayabilirsiniz.Bu yöntemle hiç bir durumu atlamıyor ve indekslemiş oluyorsunuz.Çoğumuzun dikkatlice yazdıklarımızı bulamadığını düşündüğümüzde gerçekten bu yöntem fark yaratıyor.

Bullet_Journal_Legend

Daha detaylı anlatım içeren videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

Toplantıların ne şekilde yönetilmesi ve işleri sınıflandırma hakkında yakında ayrıca bir paylaşımda bulunacağım.

Bu yazı hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek dostlarınızı haberdar edebilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s