PMP

Projelerde Temel Kurallar ( Ground-rules)

Günümüz de belirili adam/gün sayısının üzerindeki işler projeler ile yönetilmekte ve doğası gereği bir çok proje ekibi oluşturmakta.Yeni bir ekip projeye atandığında projenin başarısı için tüm ekibin temel kuralların farkında olduğunun projenin başarısı için çok önemlidir zira çeşitli meslek deneyimi ve tecrübesi olan insanların herhangi bir konuda çok benzersiz yaklaşımları ve perspektifleri bulunabilir.Bunu atasözlerimizden  Her yiğidin farklı bir yoğurt yiyişi vardır ile daha net açıklayabiliriz.:) Bu nedenle projelerde uyulması gereken “Temel Kurallar” oluşturmak projenin düzgün ve zamanında teslim edilmesi için gereklidir.

Peki nedir bu Temel Kurallar;

  1. Proje yöneticisi proje ile alakalı bütün konularda birincil kontaktır.
  2. Tüm proje ekibi iletişim tercihlerini Proje yöneticisi ile paylaşmak zorundadır.
  3. Tüm ekip toplantı ve konferans görüşmeleri için gereklidir. Toplantıya katılamayan varsa, Projenin Yöneticisi mutlaka haberdar edilmedir. Anahtar seviyede katkıda bulunacak paydaş katılamayacak ise  toplantı yeniden planlanmalıdır.
  4. Ekip üyeleri planladıkları izinleri proje yöneticileri ile paylaşmak zorundadır ki projenin ne kadar etkilendiği analiz edilebilsin.
  5. Tüm proje ekibi üyeleri (standart doküman formatında) proje planı ve proje günlükleri erişebilir durumda  ve verilen görevlerin ve bitiş tarihlerinin farkında olmalıdır.
  6. Tüm takım üyelerine  yönetim onayına sunulmadan önce planın makul olup olmadığı konusunda danışılması gerekmektedir.
  7. Tüm proje ekibi üyeleri proaktif olarak görevlerinin , süre veya bağımlılıkları hususlarında oluşabilecek kaymalara karşı proje yöneticisini direkt bilgilendirmek zorundadır.
  8. Tüm proje ekibi üyeleri işin kapsamını çok net  anlaması gerekir. Gerçekleştirilen herhangi bir çalışmanın proje planında olmaması durumunda, proje yöneticisinin dikkatine getirilmesi gerekir.
  9. Tüm proje ekibi üyeleri doğrudan ve derhal projede oluşabilecek sorunlar ile yüzleşmek zorundadır.
  10. Sadece proje yöneticisi onay için müşteriye tüm nihai çıktılarının gönderir.

Sizlerinde katkılarını beklerim.

Sevgiler,

Bu yazı hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek dostlarınızı haberdar edebilirsiniz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s