PMP · practices · Project Management

Proje Yönetimi Uygulamaları- 5 (Geleceği Öğrenin)

Bu yazı dizisinin ilk paylaşımında “Projelerde nasıl temel oluşturulması ikinci yazımda “Projeyi Planlamak  üçüncü yazımda “İşi Tahmin Etmek” dördüncü yazımda ise “İlerlemenizi Takip Edin” konularını işlemiştim. Eğer henüz okuma fırsatı bulamadıysanız detaylara konuların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Geriye Yönelik Değerlendirme Yapın”

Retrospektif ya da daha anlaşır adıyla süreç gözden geçirme toplantıları proje ekibinin gelecekte hayata geçireceği diğer projelerin performansını artırmak adına yapılan aktivitelerdir. Bu aktiviteler son ele alınan projede, fazda ya da iterasyonda öğrenilen dersleri ortaya çıkarmak adına önemli fırsatlar sağlar.

Böyle bir inceleme sırasında, iyi giden konuları ayırt ederek  benzer başarıları  tekrar sağlayacak bir ortam oluştururken , pek de iyi gitmeyen durumlar içinde  yeni yaklaşımlar belirleyerek  gelecekte oluşabilecek benzer sorunların önüne geçebilirsiniz. Bunlara ek olarak, proje sırasında sizi ve proje ekibini şaşırtan olayları bir sonraki projeler için risk faktörü olarak kabul etmek ekibin bundan sonraki projelerdeki başarısını arttıracaktır. (Projelerde riskleri belirlemek ve yönetmek üzerine paylaşmış olduğum detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

Gözden geçirme sırasında en önemli nokta ilgili faaliyetlerin yapıcı ve dürüst bir atmosferde ilerletmek olacaktır. Zira bu toplantılarda hoş olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle ekibe önceki sorunlar için birbirlerine suç atmalarına imkân tanımayın.

Özetle ; Gerçekleştirilen her retrospektif ile öğrenilen dersleri ortaya çıkarmak ve bunları organizasyonunuz içinde paylaşmak , mevcut ve bundan sonra kurulacak ekiplere gelecek için büyük faydalar sağlayacaktır.

Toplamda paylaşmış olduğum 21 proje yönetimi maddesi sizlere projenizde mükemmel sonuçları alacağınızı garanti edemez. Ancak proje yönetim dünyasının öngörülemeyen durumları için  sağlam bir duruş sergilemenize yardımcı olacaktır.

Sizlerinde  bu konuda yorumlarınızı ve katkılarınızı beklerim.

Sevgiler,

Bu yazı hoşunuza gittiyse hemen altta yer alan sosyal medya düğmeleri  aracılığıyla paylaşarak ilgilenebilecek dostlarınızı haberdar edebilirsiniz

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s